W 1993 r. Stowarzyszenie otrzymało nieodpłatnie na własność od władz samorządowych, niewielki budynek wraz z działką w centrum miasta przy ul. Górniczej 1, z przeznaczeniem na stworzenie muzeum kowarskiego, siedzibę Stowarzyszenia i Redakcję „Kuriera Kowarskiego”. Budynek był zamieszkały, dopiero po przekwaterowaniu lokatora rozpoczęto remont. Był on w złym stanie technicznym.  6 lat trwały prace remontowe organizowane przez członków Stowarzyszenia, głównie ze skromnych organizacji i sponsorów. Największym  sponsorem było miasto, od którego w latach 1998 – 2001 otrzymaliśmy na remont 15 tys. złotych i nadleśnictwo „Śnieżka” w Kowarach , które podarowało nam drewno. W budynku wymieniono wszystkie okna, drzwi wejściowe, zrobiono kraty w oknach na parterze, wymieniono instalację elektryczną, podłączono budynek do kanalizacji, zrobiono toaletę, całkowicie wykonano remont jednego pomieszczenia na parterze, wykonano schody wejściowe na piętro, wyremontowano pomieszczenia na piętrze.

              Do roku 2003 zrobiono bardzo dużo, ale do zakończenia remontu pozostało jeszcze mnóstwo pracy, chyba więcej niż na następne pięciolecie. A jakie zadania wykonano w ostatnim pięcioleciu?

              Najważniejsze z nich to zainstalowanie centralnego ogrzewania. Tę inwestycję sfinansował  w roku 2004 Urząd Miejski. Pozwalała ona nie tylko na ogrzanie budynku w okresie zimy, ale także chroni go przed zawilgoceniem i zagrzybieniem.

Drugą poważną inwestycją była wymiana na nowy starego, zniszczonego dachu eternitowego. Środki na ten cel pozyskaliśmy ze Starostwa Powiatowego. Był to rok 2006.

.Na obie inwestycje ( CO i dach ) zdobyliśmy środki ciężką pracą, gdyż – aby je otrzymać – musieliśmy zorganizować szereg imprez o charakterze kulturalnym, a że były na przyzwoitym poziomie – znalazły się i pieniądze. Nie ma nic za darmo.

Lata 2008- 2010 to nowa elewacja i płot wokół naszego ogrodu. Na te inwestycje zapracowaliśmy sobie udziałem w górniczym projekcie unijnym. Oczywiście część prac wykonaliśmy sami.

2014 r. – znowu remont na piętrze. Jak to bywa w domu, każdy wie, że pewne rzeczy trzeba zrobić od nowa i może lepiej

2015 r. – z powodu spalenia się pieca CO- remont na parterze. Znowu trzeba było coś pomalować, przykręcić, zainstalować czy wręcz wymienić. Dzięki zaangażowaniu członków SMK i zbiórce publicznej znowu się udało. Natomiast w roku 2017 zmienił się wygląd naszego budynku radykalnie. Dzięki muralom zaprojektowanym przez naszych kowarskich artystów Romana Tryhubczaka, Stanisława Kanonowicza i  Jerzego Jakubowa, a wykonanym przez Jakuba Jakubowa siedziba nasza nareszcie nabrała wyglądu i przyciąga wielu turystów. Pieniądze na ten cel zostały pozyskane przez Panią Martę Weinke z projektu unijnego, a nasi członkowie jak zwykle pomagali czynnie w jego osiągnięciu. Tym razem przygotowując elewację pod murale. W lipcu 2018 r. powstał mural od strony ul. Jagiellończyka. Projekt i wykonanie Jakub Jakubów.

Wystawy w siedzibie SMK można oglądać cały rok we wtorki, czwartki i soboty od 11.00 do 15.00,

 od 1 czerwca do 30 września także w niedziele.

 Natomiast w lipcu i sierpniu codziennie.