12 maja 2018

„Razem przez 10 lat”

        Tak przywitały swoich, przyjaciół i gości w naszym Domu Tradycji,

  Alina Pawłowska i Barbara Sokołowska. 

Dowidzieliśmy się jak wyglądała ich 10 – letnia współpraca, Pani Ala przedstawiła nam wiersze ze swoich nowych tomików był także mini koncert na fortepianie w wykonaniu Fryderyka Pacaka.

 Na piętrze naszej siedziby można było obejrzeć wystawę najnowszych „Liściaków” wykonanych przez Panią Basię. Jest to około 40 prac, które są ilustracjami do dwóch najnowszych tomików wydanych w maju bieżącego roku.

    Kilka słów o Alinie Pawłowskiej. Przyjechała do Kowar w 1968 roku., Pracowała w sanatorium Wysoka Łąka, jako farmaceutka, przez długie lata była radną w naszym urzędzie i powiecie, odznaczona medalem „Zasłużony dla miasta Kowary”, jak sama mówi od zawsze pisała rymowanki.

 W 2008r. powstaje pierwszy tomik ilustrowany liściakami Barbary Sokołowskiej pt. „Oczarował mnie świat” Potem ukazywały się następne.

  W tym roku ukazały się tomik szósty „ Zatrzymane w kadrze” i siódmy „Szczęśliwe chwile”

Swoje prace nasze artystki pokazywały w wielu miastach. Były w Dusznikach Zdroju, Otmuchowie, Nysie, Kłodzku, Prudniku, Dzierżoniowie, Jeleniej Górze, Karpaczu, we Wrocławiu na zaproszenie Politechniki Wrocławskiej, czy Muzeum Etnograficznego, na kowarskich kiermaszach można je spotkać zawsze.

   Promują nasze miasto nie tylko w Polsce, ale i też na świecie. Prace ich są u misjonarzy w RPA, w Anglii, Hiszpanii, USA, Japonii.

    Odznaczone wieloma nagrodami min w 2017roku zostały laureatkami w konkursie w kategorii „Najciekawszy produkt karkonoski” na Wystawie Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką”

Alina Pawłowska młoda duchem 89lat przygotowuje następny tomik „Piękno Karkonoszy”, a Barbara Sokołowska już nakleja nowe liściaki.