11 listopada 2018 r. członkowie SMK jak co roku uczestniczyli w składaniu kwiatów pod pomnikiem przy MOK-u, po południu zebraliśmy się na śpiewaniu pieśni patriotycznych. Szkoda, że ta tradycja została prawie zapomniana przez młodsze pokolenia

      9 listopada 2018 r.

odbył się w siedzibie SMK wernisaż wystawy Stanisława Kanonowicza pt. " Karkonosze i nie tylko". wystawę można zobaczyć do końca roku 2018. Stasiu jest także Honorowym Członkiem SMK. Tego dnia obchodził swoje 80 urodziny. Jego wystawa to 80 obrazów na 80 urodziny . teraz może trochę o samym artyście.

STANISŁAW KANONOWICZ urodził się w roku 1938 w niewielkim miasteczku Różana w województwie poleskim (obecnie Białoruś). Tu spędził pierwsze lata dzieciństwa do 1945 r., kiedy to rodzice postawieni przed trudnym wyborem postanowili opuścić rodzinne miasto. Już w sierpniu tego roku jako repatrianci osiedlili się z całą rodziną w Żmigrodzie koło Wrocławia. Tu Stanisław ukończył szkołę podstawową, a następnie podjął naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W roku 1956, po ukończeniu liceum rozpoczął naukę w Studium Nauczycielskim we Wrocławiu na kierunku filologia polska.

Czytaj więcej: "Karkonosze i nie tylko" -wernisaż wystawy 

          Na początku października 2018 r. SMK otrzymało w darze obraz przestawiający nasze miasto. podarowany został przez Fritza Sachse urodzonego w Wojkowie i mieszkającego do 1946 r. w Kowarach. Przed śmiercią zobowiązał swoją córkę Petrę by podarowała ten obraz Domowi Tradycji w Kowarach. Na zdjęciach Pan Fritz w 2010 r. z wizytą w Kowarach oraz Pani Petra z rodziną w dniu ofiarowania obrazu

         11 PAŹDZIERNIKA 2018 r. na uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Kowarach trzech mieszkańców naszego miasta: pani Gabriela Kolaszt oraz panowie Bernard Utrata i Ludwik Szulia otrzymali zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kowary :)

Wiemy, że cała trójka Honorowych Obywateli Miasta Kowary jest Wam pewnie dobrze znana, ale tym którzy z jakiś powodów nie mieli okazji z nowymi „zasłużonymi” się zetknąć napiszemy o nich kilka słów...

Pani Gabriela Kolaszt jest od wielu lat Przewodniczącą Stowarzyszenia Miłośników Kowar. Działa społecznie i wraz z innymi członkami SMK poświęca swój prywatny czas dla lokalnej społeczności. Prężnie działające kowarskie Stowarzyszenie obchodzi w tym roku okrągły jubileusz 25-lecia swojej działalności, a członkowie tej organizacji prowadzą małe muzeum i galerię w jednym, czyli popularny Dom Tradycji Miasta Kowary. Tam też na tzw. "dyżurach" panią Gabrysię spotkać najłatwiej...

Pan Bernard Utrata, czyli popularny nasz Pan Benek, to społecznik i miłośnik regionu.Od roku 2014 pan Bernard niemal codziennie, jako wolontariusz, opiekuje się wystawami i historycznymi eksponatami w miejskich Salach Tradycji. Chętnie dzieli się tam swoją ogromna wiedzą z odwiedzającymi to miejsce gośćmi oraz oprowadza liczne grupy zorganizowane nie pobierając za to żadnej opłaty. W wolnych chwilach nasz wolontariusz pisze przewodnik po Kowarach i regionie oraz uzupełnia kalendarium historyczne naszego miasta...

Czytaj więcej: Honorowi Obywatele Miasta 

13 października 2018 r.

 

        Jak co roku o tej porze gościliśmy u naszych niemieckich przyjaciół. Tym razem zwiedzaliśmy pałac i park w Bad Muskau. Wycieczka zaczęła się o 6.00 wyjazdem z Kowar. Wstąpiliśmy na chwilkę do domu tradycji w Schönau- Berzdorf na kawę i o 9.00 udaliśmy się już z naszymi niemieckimi przyjaciółmi do celu naszej wycieczki.

Bad Muskau (Mużaków) to miasto uzdrowiskowe we wschodnich Niemczech, położone nad Nysą Łużycką w bezpośrednim sąsiedztwie polskiej granicy. Przed II wojną światową stanowiło jeden organizm miejski z leżącą po polskiej stronie Łęknicą. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowana na terenie niemieckiej części Parku Mużakowskiego okazała neorenesansowa rezydencja (Schloss Muskau) zwana Nowym Zamkiem (Neues Schloss). Budowla wzniesiona została w XVI wieku, a swój obecny kształt uzyskała w pierwszej połowie XIX stuleciu za sprawą wielkiego ekscentryka, kosmopolity i podróżnika księcia Hermanna von Pücklera. Przy przebudowie pracowali sprowadzeni z Italii znamienici architekci.

Czytaj więcej: Z wizytą Schönau - Berzdorf 

      Już po raz 21. odbyły się Karkonoskie Spotkania Turystyczne, podczas których w siedmiu kategoriach wręczono prestiżowe Nagrody Liczyrzepy Starosty Jeleniogórskiego. Przyznano też dwie dodatkowe nagrody specjalne. Jedną z nich otrzymało Stowarzyszenie Miłośników Kowar czyli my. Uroczystość zorganizowano w piątek, 5 października 2018r., w restauracji ”Chata za wsią” w Mysłakowicach.

     12 września 2018 r.

 

         W ramach FESTIWALU SZTUKI WŁÓKNA – 2018, XLV Międzynarodowe Sympozjum  „Warsztat Twórczy – Kowary 2018 ”, odbył się wernisaż Wystawy zbiorowej pt : „W mojej ojczyźnie 100 rocznica Niepodległości”. Jest to już 14 wystawa z tego cyklu w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Kowar. Jak co roku gościliśmy Panią prof. Ewę Poradowską – Werszler z grupą uczestników warsztatów tkackich.Niektórzy z nich byli naszymi gośćmi nie po raz pierwszy. 

 

Od 1 września wystawy w Domu Tradycji można zwiedzać we wtorki, czwartki, soboty i niedziele, od godz. 11.00 do 15.00.

Od 1 października już tylko we wtorki, czwartki i soboty.

 Nowością w naszej siedzibie jest nowy mural z serii ginące zawody – „Laborant”. Powstał on na ścianie od strony ul. Jagiellończyka.  Jest to dzieło Pana Jakuba Jakubowa, a projekt finansował Urząd Miasta Kowary.

8 września 2018

 

       Już po raz drugi Stowarzyszenie Miłośników Kowar wzięło udział w „ Europejskich Dniach Dziedzictwa” organizowane przez Muzeum Etnograficzne z Wrocławia.W tym roku pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich” .Przygotowaliśmy wystawę Anny Burdach pt. „Sławni Polacy w Kowarach” oraz mini- koncert.

Utwory Fryderyka Chopina zagrał Fryderyk Pacak