14 -15 września byliśmy z przyjaciółmi z Schönau - Berzdorf na wycieczce we Wrocławiu.

Miasto Kowary utrzymuje kontakty z tą niewielka gminą w Niemczech już od 1964 roku. Pierwsze 30 lat były to kontakty między szkołami. Następnie między gminami. Od 20 lat są to kontakty między Stowarzyszeniem Miłośników Kowar a Heimatsferein z Schönau – Berzdorf. Spotykamy się 2 razy w roku zwiedzając ciekawe okolice w Niemczech i w Polsce.

Aby uczcić 20 lat współpracy postanowiliśmy pojechać na dwudniową wycieczkę do Wrocławia. Zwiedziliśmy Muzeum Narodowe, Ostrów Tumski , Stare Miasto, Halę 100 –Lecia, muzeum Hydropolis, a w drodze powrotnej zamek „Książ”. Pogoda była przepiękna. Wrocław podobał się wszystkim. Na zwiedzaniu i polsko- niemieckich rozmowach spędziliśmy miło czas. Dziękujemy Pani Burmistrz i Radnym naszego miasta że dołączyli się do naszego świętowania sponsorując nasz transport.

 

Czytaj więcej: Wycieczka do Wrocławia

11 września 2019r.

 

    To już 46 „Festiwal Sztuki Włókna” w Kowarach ,a w naszej siedzibie 15 wystawa. Od 2004 r. corocznie gościmy w naszym małym domku artystów pleneru tkackiego. Tym razem była to Pani Aleksandra Giros, a wystawa była pt. „W stronę słońca”. Tym, którzy nie mogli jej obejrzeć zamieszczam zdjęcia.

 

Czytaj więcej: "Festiwal Sztuki Włókna"

     MAJÓWKA 2019 W SMK Zaczęliśmy już 26 kwietnia wernisażem wystawy ptZima w Karkonoszach (abstrakcje),Portrety - grafika i malarstwo” autorstwa Krystyny Matusiak.

   1 maja jak co roku stacjonowały przed naszym budynkiem wojska ARDO, a na naszym straganie można było kupić książkę za złotówkę. 2 maja odbyły się dwie imprezy. Odsłoniliśmy nowe „Drzwi Artystyczne” ( piąte). Tym razem nawiązujące do Fabryki Dywanów. Panie Stanisława Lewkowicz i Elżbieta Grochowiak byłe pracownice fabryki namalowały na nich wzory dywanowe. Drzwi są przepiękne warto je zobaczyć. Zapraszamy.

Tego dnia gościliśmy także znanego tym wszystkim, którzy u nas bywają- Pana Marka Rosteckiego. Tym razem mogliśmy wysłuchać koncertu pt „Muzyczne wspomnienia dojrzałego pana”.

   3 maja można było nadal zwiedzać nasze wystawy. Ponieważ u nas turyści czują się bardzo swobodnie mogliśmy wysłuchać koncertu na naszym fortepianie w wykonaniu Wioletty i Mikołaja Gałązków. Zagrali i zaśpiewali dwa utwory Jacka Kaczmarskiego.

Czytaj więcej: Majówka 2019

              Drogie Koleżanki i Koledzy ze Stowarzyszenia Miłośników Kowar !

          Za pośrednictwem Pani Gabrieli Kolaszt, Prezesa SMK,  składam Wam najserdeczniejsze i najszczersze podziękowanie za trud i zaangażowanie w przygotowaniu wernisażu mojego malarstwa z okazji jubileuszu moich urodzin. Wystawa miała miejsce w dniach od 9 listopada do 31 grudnia 2018 r. w siedzibie Stowarzyszenia. Panom Mieczysławowi Ławerowi, Ireneuszowi Kwiatoszowi  i  Eugeniuszowi Kalecie dziękuję za bezinteresowną pomoc przy transporcie moich prac. Pan Mieczysław poświęcił także wiele czasu i trudu na rozwieszanie obrazów. Pomagało mu przy tym wiele Pań i Panów, a szczególne zaangażowanie  wykazały Panie Barbara Sokołowska i Anna Burdach oraz Pan Janek  Wojdan. Inne panie zadbały o estetyczny wygląd i dekorację sal wystawowych i o poczęstunek, a najbardziej zaskoczył mnie wspaniały tort ufundowany przez Stowarzyszenie, a stworzony ręką Pani Medardy Urbańskiej. Tak to wernisaż zamienił się w Jubileusz z udziałem radnych powiatu  i  władz miasta z Panią Burmistrz, Elżbietą Zakrzewską, na czele. Dziękuję za życzenia kowarskim artystom: obecnemu na wernisażu Panu Romanowi Tryhubczakowi  i nieobecnemu, ale pamiętającemu o mnie Panu Jerzemu Jakubowowi Na koniec dziękuję wszystkim uczestnikom wernisażu za wspaniałą atmosferę, za okazaną mi sympatię i uznanie dla moich prac, za radość, jakiej doznałem podczas całej uroczystości,   a szczególnie przy pięknie zaśpiewanym „Sto lat, sto lat…” Wśród takich przyjaciół, powiem żartobliwie:  „nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać” – jak pisał Ignacy Krasicki.

         Za to wszystko, co opisałem, winna jest Gabrysia Kolaszt . To Ona zaproponowała mi zorganizowanie wystawy i to ona na wszelkie sposoby dochodziła, w jakim dniu się urodziłem, żeby sprawić mi  niespodziankę właśnie w tym dniu. Dziś dziękuję Ci ,Gabrysiu, choć początkowo tym pomysłem wcale nie byłem zachwycony.

          Na słowa mojej wdzięczności zasłużyła też Pani Halina Młodkowska. To Pani Halina w pięknych słowach przedstawiła mnie zebranym gościom jako artystę, choć na takie miano formalnie nie zasłużyłem. Jednakże nikt nie protestował, co mnie podniosło na duchu. Ponadto całą uroczystość Pani Halina poprowadziła bardzo sprawnie i z humorem, dzięki czemu na sali zapanował miły i przyjazny dla mnie nastrój  i  za to dziękuję.                                 

 Składam też podziękowanie wszystkim obecnym na wernisażu, znajomym i nieznajomym i wszystkim, którzy później zechcieli odwiedzić moją wystawę. Dziękuję i tym, którzy na Facebooku wyrazili swoje bardzo pochlebne opinie o mnie jako malarzu, człowieku i nauczycielu. Ucieszyło mnie szczególnie to, że wśród nich było wielu moich dawnych uczniów. Jestem z nich bardzo dumny i bardzo Im wdzięczny jak też  Wszystkim Wcześniej Wymienionym.

                                                                                                                                                                                                             Z wyrazami szacunku i uznania

                                                                                                                                                                                                                  Stanisław Kanonowicz

     28 stycznia 2019 r.

      Nasz Dom Tradycji otrzymał następny dar. Jest to odraz przedstawiający Kowary na tle Karkonoszy. Przekazał nam go za pośrednictwem Państwa Kanonowiczów, Pan Patryk Heile z Warszawy. Pan Patryk odwiedził naszą siedzibę będąc w Kowarach w trakcie poszukiwań śladów swojego pradziadka, który mieszkał kiedyś w naszym mieście. Napisał również artykuł do Kuriera Kowarskiego na ten temat. Można go znaleźć w Kurierze nr 3 z 2013 roku i nosi on tytuł – Tropem przodków W poszukiwaniu „klucza” do starego domu

   5 i 7 grudnia 2018 r.

Obchodziliśmy jak co roku „Barbórkę”. Piątego w siedzibie SMK, a siódmego razem z mieszkańcami Kowar

 

   11 listopada 2018 r. członkowie SMK jak co roku uczestniczyli w składaniu kwiatów pod pomnikiem przy MOK-u, po południu zebraliśmy się na śpiewaniu pieśni patriotycznych. Szkoda, że ta tradycja została prawie zapomniana przez młodsze pokolenia